phone kontakt@fundacjajastrzebie.pl phone 0000051209
Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju

Program profilaktyki zakażeń HBV i HCV

PROGRAM PROFILAKTYKI ZAKAŻEŃ HBV i HCV

Co należy wiedzieć

Co to jest zapalenie wątroby?

Zapalenie wątroby to poważny stan zapalny narządu niezbędnego do życia, wywołany między innymi przez wirusy. Jak dotąd rozpoznano 5 typów wirusowego zapalenia wątroby: A, B, C, D, E. Różnią się one sposobem przenoszenia, czasem trwania i ciężkością przebiegu. W Polsce najczęściej zachorowania związane są z zakażeniem wirusem typu B (HBV) i C (HCV). Do zakażenia tymi wirusami dochodzi przede wszystkim drogą pozajelitową albo płciową. Dlatego też ważne jest zwracanie uwagi na przebyte zabiegi operacyjne, przetoczenia krwi, zabiegi kosmetyczne, stomatologiczne, akupunkturę, podróże.

Co to jest HBV?

HBV – wirus wywołujący zapalenie wątroby typu B – wirus DNA powodujący wirusowe zapalenie wątroby, zwane kiedyś żółtaczką wszczepienną. Namnaża się w komórkach wątroby, co wywołuje różne dysfunkcje tego narządu – od zakażeń bezobjawowych z pełnym wyleczeniem i nabyciem odporności po przewlekłe zapalenia mogące prowadzić do marskości, raka wątroby i w konsekwencji śmierci. Zakażenie HBV może też doprowadzić do kłębkowego zapalenia nerek, zapalenia tętnic czy mięśnia sercowego. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby typu B są szczepienia. Szczepionkę przeciw WZW typu B uważa się za pierwszą barierę zapobiegającą również chorobie nowotworowej wątroby. DARCZYŃCZY FUNDACJI ORAZ CZŁONKOWIE ICH RODZIN MOGĄ SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU BEZPŁATNYCH SZCZEPIEŃ PRZECIW WZW B.

Co to jest HCV?

HCV – wirus wywołujący zapalenie wątroby typu C – przenosi się głównie przez kontakt
z zakażoną krwią. Nie można się zarazić tym wirusem przez zwykły pocałunek lub dotyk osoby zakażonej. Nie ma również naukowych dowodów na to, aby HCV mogło być przenoszone przez kichanie, kaszel, podanie ręki lub wspólne jedzenie, korzystanie ze wspólnego natrysku albo pływanie w tym samym basenie. Wielu ludzi z HCV nigdy nie dowiaduje się, w jaki sposób doszło u nich do zakażenia. Wirusowe zapalenie wątroby typu C atakuje po cichu i rozwija się podstępnie. Średni czas trwania zakażenia HCV, od momentu wniknięcia wirusa do organizmu do wystąpienia poważnych tego konsekwencji zdrowotnych, wynosi od 5 do 35 lat. We wczesnym okresie zakażenie wirusem HCV ujawnia się wyjątkowo, stąd bez badań przesiewowych znaczna większość zakażonych dowie się o chorobie dopiero na etapie marskości wątroby, kiedy leczenie farmakologiczne jest ograniczone. Należy pamiętać, że szczepionka zapobiegająca zachorowaniu na WZW B nie chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Dotychczas nie wynaleziono szczepionki przeciwko WZW C, natomiast zakażenie można skutecznie leczyć o ile zostanie wcześnie wykryte.

Przerażające statystyki

W skali globalnej zakażeniu HBV uległo dwa miliardy ludzi, z czego 400 milionów pozostaje zakażonych przewlekle. W Polsce na każde 100 osób – 1 lub 2 osoby są nosicielami wirusa typu B, przez co stanowi potencjalne zagrożenie dla innych. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. U 2 na 3 chorych wirusowe zapalenie wątroby typu B przebiega bezobjawowo. U co 10 zakażonego choroba przechodzi w stan przewlekły. Niestety w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi to do marskości wątroby.

Na świecie żyje około 200 milionów osób zakażonych wirusem HCV. Szacunkowe dane dotyczące Polski mówią o liczbie ponad 800 tysięcy zakażonych, z czego zdiagnozowanych zostało około 49,5 tysiąca przypadków, co dobitnie świadczy o bardzo niskiej świadomości społecznej w tym temacie. Ponad 95% Polaków zakażonych HCV nie jest świadomych swojej choroby. Wskutek zakażenia HCV u ośmiu osób na dziesięć dochodzi do przewlekłego zapalenie wątroby, a u co piątej, spośród osób z przewlekłym zapaleniem wątroby, do marskości wątroby, niekiedy przechodzącej w raka wątroby.

Więcej informacji na temat WZW B i WZW C znajdziesz na stronie www.fundacjagwiazdanadziei.pl

Dlaczego warto się zbadać?

Ponieważ istnieją skuteczne metody leczenia. Im wcześniej zostanie rozpoczęta terapia, tym większe szanse na skuteczne wyleczenie.

Możliwe drogi zakażenia

Wirus rozprzestrzenia się poprzez naruszenie ciągłości tkanek. Jest odporny na czynniki środowiska, w szczególności na temperaturę. Do zakażenia nie jest konieczny kontakt
z zakażoną osobą!

Jak uzyskać pomoc Fundacji

Jeżeli myślisz, że mogłeś się zarazić wirusem HBV lub HCV koniecznie wykonaj proste badanie krwi, które pozwoli zdiagnozować zakażenie. NIE TRAĆ CZASU! KIEDY POJAWIĄ SIĘ OBJAWY MOŻE BYĆ ZA PÓŹNO! Program FOZiPS przeznaczony jest dla osób od 16 roku życia.

Po zgłoszeniu się do przedstawiciela Fundacji, na podstawie dowodu osobistego, darczyńca (mąż, żona, dziecko od 16 do 26 lat – będące na wyłącznym utrzymaniu rodziców) otrzyma Talony uprawniające do bezpłatnego uczestnictwa w Programie, składającym się z dwóch lub trzech Talonów, w zależności od tego czy dana osoba przeszła szczepienie przeciwko WZW B czy też nie:

TALON I – HBsAg – test służy do rozpoznania zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B.

TALON II – Anty – HCV – test może służyć do rozpoznania zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C.

TALON III – Anty – HBs – test służy do oceny powodzenia wykonanego szczepienia przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B – tylko dla osób wcześniej zaszczepionych.

Członkowie Fundacji, którzy poddali się szczepieniu przeciwko WZW B będą mogli dodatkowo skorzystać z testu (ilościowy pomiar przeciwciał anty-HBs), identyfikującego m.in. osoby, które nieprawidłowo zareagowały na szczepienie przeciwko WZW B.

Gdzie oddać krew do badania

Pobieranie krwi do badań jest wykonywane w laboratoriach przychodni lekarskich przy:

1. KWK „JAS-MOS” pn.-pt. 6:30 – 8:30

2. KWK „BORYNIA” pn.-pt. 6:00 – 8:00

3. KWK „PNIÓWEK” pn.-pt. 7:15 – 8:15

4. KWK „ZOFIÓWKA” pn.-pt. 6:00 – 9:00

5. Niepubliczny Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej
ul. Wrocławska 20, Jastrzębie–Zdrój
pn.-pt. 7:30 – 15:30 oraz w soboty 7:30 – 9:30
tel. 32 474 04 82
oraz w punktach pobrań firmy:
ul. Górnicza 14A, Pawłowice
pn.-sob. 7:30-9:00
ul. Dolne Przedmieście 7, Żory
pn.-pt. 8:00 -11:00, sob. 7:30 -9:00

Istnieje możliwość pobrania krwi do w/w badań przy okazji innych badań laboratoryjnych
np. badań medycyny pracy wykonywanych w w/w laboratoriach.

Szczegóły u przedstawicieli Fundacji

  • KWK „Jas-Mos”
    tel. 32 756 31 33, 32 756 32 30
  • KWK „Borynia”
    tel. 32 756 11 74
  • KWK „Zofiówka”
    tel. 32 756 57 99
  • KWK „Pniówek”
    tel. 32 756 23 95

Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju

Każda indywidualna decyzja o zostaniu darczyńcą Fundacji jest wyrażeniem woli niesienia pomocy innym,
jak również stwarza szansę na uzyskanie pomocy w trudnych sytuacjach życiowych związanych z utratą zdrowia.