Program badań ginekologicznych

Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Jastrzębiu – Zdroju

zaprasza darczyńców(kobiety) oraz żony darczyńców Fundacji, na bezpłatne badania diagnostyczne,

w ramach promocji zdrowia i profilaktyki nowotworowej u kobiet.

Proponowane przez FOZiPS badanie składa się z dwóch części i oznaczone jest odpowiednią numeracją talonów. Talony uprawniające do wykonania badania można pobrać w biurach obsługi Fundacji, wg rejonizacji.

TALON nr 1 obejmuje:

• Badanie ginekologiczne
  • USG przezpochwowe
  • NOWOŚĆ – Cytologia płynna (jednowarstwowa) wraz z badaniem na obecność wirusa HPV
    (badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy)
  • Badanie cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat, które w ostatnich 3. latach nie miały wykonanego badania cytologicznego (przeznaczone dla wszystkich ubezpieczonych kobiet).

TALON nr 2 obejmuje:

• Wykonanie testu BRCA1 – badanie pozwala zdiagnozować predyspozycje genetyczne do raka piersi i raka jajnika.

Test pozwala wykryć u pacjentki ewentualne mutacje punktowe występujące w genie BRCA1, które jednoznacznie wskazują na genetyczne predyspozycje do nowotworów piersi i jajnika. Obecność mutacji w genie oznacza, że pacjentka należy do grupy podwyższonego ryzyka występowania nowotworu złośliwego piersi i jajników. Test wykonuje się raz w życiu.

Jak przebiega badanie?

Wykonanie badania genetycznego jest niezwykle łatwe i zupełnie bezbolesne. Pobranie materiału do badania polega na potarciu wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnej pałeczki (wymazówki). Na godzinę przed pobraniem materiału nie należy spożywać pokarmów i płukać jamy ustnej, ponieważ może to spowodować brak materiału genetycznego do badania.

Gdzie i kiedy odbywają się badania?

-W Niepublicznym Wielospecjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej „MEDICUS 99”

Jastrzębie- Zdrój ul. Dworcowa 1/D

– W każdą sobotę i niedzielę, w terminie wyznaczonym przez Zarząd, corocznie w godz. 8:00-18:00

Jak się zarejestrować?

Osobiście lub telefonicznie w godz. 8:00-19:00 w rejestracji NWZOZ „MEDICUS 99”
tel. 32 476 45 50, 32 476 45 55 oraz 32 47 577 80

W dniu wizyty należy przedstawić uprawniający do badania Talon, a także dokument ze zdjęciem i Nr pesel.

Zostań Darczyńcą Fundacji!

Serdecznie zachęcamy do korzystania z uprawnień stałego Darczyńcy Fundacji oraz do przystąpienia do Fundacji, gdzie zawsze w razie potrzeby znajdą Państwo pomoc.

Szczegóły dotyczące prowadzonej przez nas działalności znajdziecie Państwo u przedstawicieli w biurach  regionalnych Fundacji:

• KWK „Jas-Mos” , tel. 32 756 31 33, 32 756 32 30

• KWK „Borynia” , tel. 32 756 11 74