Nowotwory przewodu pokarmowego

PROGRAM BADAŃ DLA WCZESNEGO WYKRYWANIA NOWOTWORÓW PRZEWODU POKARMOWEGO

Co należy wiedzieć

Nowotwory przewodu pokarmowego znajdują się na pierwszym miejscu co do częstotliwości występowania zarówno w Polsce jak i na świecie, stanowią 1/3 wszystkich nowotworów.

Nowotwory w początkowym okresie nie dają objawów, stąd w większości przypadków rozpoznawane są zbyt późno.

Optymalnym sposobem prowadzenia badań przesiewowych jest wykonanie pełnej endoskopii raz na 5 lat.

Wykrycie raka we wczesnym stadium daje wyleczenie u większości chorych.

Wyniki leczenia w Polsce należą do najgorszych w Europie.

Regularnymi badaniami profilaktycznymi możemy zapobiec i wyleczyć raka.

Zmieniając styl życia, możemy w istotnym stopniu obniżyć ryzyko wystąpienia raka przewodu pokarmowego.

Zdrowy tryb życia nie chroni przed rakiem – regularne badania profilaktyczne to najlepsza ochrona przed rakiem.

Jeżeli ktoś z Twoich krewnych chorował na nowotwór przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelita grubego: rozpocząłeś wyścig z rakiem, nie trać czasu, kiedy pojawią się objawy może być za późno!

Jak uzyskać pomoc Fundacji

Fundacja zapewnia swoim darczyńcom bezpłatną konsultację specjalistyczną oraz niezbędne badania diagnostyczne. Po zgłoszeniu się do przedstawiciela Fundacji, na podstawie dowodu osobistego, darczyńca (mąż, żona) otrzyma talony uprawniające do bezpłatnego uczestnictwa w Programie, składającym się z trzech talonów.

TALON I – konsultacja gastrologiczna obejmująca:

• ocenę dotychczas wykonywanych badań i leczenia,
  • badanie lekarskie,
  • zalecenie niezbędnych badań diagnostycznych,
  • wykonanie w razie potrzeby USG jamy brzusznej,
  • zaproponowanie akceptowanych przez badanego regularnych badań profilaktycznych,
  • zalecenia dietetyczne,
  • po konsultacji, w celu dalszej diagnozy, lekarz decyduje o potrzebie wykonania badań endoskopowych i wydaje pisemne zlecenie w celu otrzymania talonu II, III lub obu,
  • ewentualna rekonsultacja dla oceny zleconych badań.

TALON II – panendoskopia – obejmuje endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego.

TALON III – kolonoskopia – obejmuje endoskopowe badanie jelita grubego.

W szczególnych przypadkach możliwe jest wykonanie badania w pełnym znieczuleniu za dodatkową opłatą we własnym zakresie.

Poza wykonaniem badania endoskopowego, integralną częścią jest ocena pobranych wycinków i zalecenia co do dalszego leczenia. Pobieranie i badanie histopatologiczne wycinków przy badaniach endoskopowych należy uzgodnić z lekarzem przed badaniem i jest płatne we własnym zakresie.

Gdzie wykonać badania

Posiadacz Talonu ma do wyboru trzy poradnie:

1. GASTRO – CLINIC Sp. z o.o.
    Jastrzębie – Zdrój, ul. Katowicka 24 paw. 623
    od 10.30 do 16.00